Arvoituksia.fi
Etsi arvoitusta Suomen suurimmasta arvoituskokoelmasta

» logiikka

Matti ja Liisa elivät onnellisina yhdessä. Eräänä päivänä Liisa lähti kaupungille, ja jätti ikkunan auki. Matti jäi yksin kotiin. Liisa tuli takaisin kaupungilta, ja hän näki Matin kuolleena lattialla. Miksi Matti kuoli?

Matti oli kultakala. Kun Liisa jätti ikkunan auki, ikkunasta tuuli kovasti, ja töytäisi Matin akvaarion lattialle, joka aiheutti Matin kuoleman.

Lähettäjä: Lepa
Up Down 48.28% tykkää.

Muita arvoituksia

On kaksi palikka (noppaa). Niihin pitää laittaa seuraavat numerot: 1,2,3,4,5,6,7,8,9 ja 0. Numerot pitää sijoittaa niin, että nopeista saadaan joka päivä (päivämäärä eli 01, 02....19, 20 päivä. Eli nopeista pitää saada numerot 01-31. Mitkä numerot tulee mihinkin nopeaan?

Noppa 1: 0,1,2,3,4,5,
Noppa2: 0,1,2,6,7,8
Yhdeksiköä ei tarvita, koska 6 voi kääntää joten siitä tulee9.

Lähettäjä: Moi ja heippa
Up Down 44% tykkää.

Sokea mies on yksin autiolla saarella. Hänelle annetaan neljä pilleriä; kaksi punaista ja kaksi sinistä. Hänen pitää syödä yksi punainen ja yksi sininen, jos hän syö kaksi samanväristä hän kuolee. Miten hän saa syötyä yhden punaisen ja yhden sinisen?

Hänen pitää halkaista kaikki pillerit ja syödä vain toinen puoli 4x 1/2 =2

Lähettäjä: kahvinkeitin
Up Down 52.94% tykkää.

Jos kolme istuu, montako ei istu?

Ei sitä kukaan tiedä!

Lähettäjä: top secret
Up Down 44.44% tykkää.