Arvoituksia.fi
Etsi arvoitusta Suomen suurimmasta arvoituskokoelmasta

» logiikka

Ekana koulupäivänä 9B luokkalainen poika oli murhattu. Poliisi kuulusteli epäiltyjä koulun henkilökunnasta. Matikan opettaja kertoi pitäneensä 7-luokkalaisille oppilaille koetta. Kemian opettaja sanoi tehneensä tieteellistä koetta. Historian opettaja kertoi opettaneensa aamulla 9B luokkaa. Liikunnanopettaja piti 6-luokkalaisille cooperin testiä. Kuvaamataidon opettaja kertoi maalanneensa kuvisvarastossa. Keittäjä vei isoja roskapusseja koulun ulkoroskikseen. Poliisi tietää murhaajan, tiedätkö sinä?

Historian ja matikan opettajat tappoivat pojan, koska 9-luokalla ei ole historiaa ja ekana koulupäivänä ei ole kokeita. Keittäjä vei roskat roskiin ja heitti samalla roskapussissa olevan ruumiin roskiin.

Lähettäjä: Puupää69
Up Down 45% tykkää.

Muita arvoituksia

Vanha mummo istui parvekkeella. Hän katsoi alas ja näki 2 poikaa leikkimässä.
Sitten hän näki 5 tyttöä keskustelemassa puun vierellä, 1 tytön yksin itkemässä, pojan yrittämässä heittää purukumia tyttöä päin, isän huutavan lapsiaan syömään ja äidin repimässä lastaa hiuksista ja viemässä tätä sisälle. Kuinka vanha mummo oli??

Mummo oli istuen, kuinka vanha mummo oli = millä tavalla mummo oli

Lähettäjä: Miisakriatiinawh
Up Down 25% tykkää.

On kolme henkilöä. Ensimmäinen näkee veden ja hänen jalkansa kastuvat. Toinen näkee veden, mutta hänen jalkansa eivät kastu. Kolmas ei näe vettä, mutta hänen jalkansa eivätkastu. Kenet jalat ne ovat?

Ensimmäinen on raskaana oleva äiti, toinen on vauva joka on äidin sylissä ja kolmas on vauva joka on äidin vatsassa.

Lähettäjä: mursu
Up Down 52.78% tykkää.

Kaksi lasta leikkii hiekkalaatikolla, maanantaina tytöt tapaavat hiekkalaatikolla klo: 10, sama toistuu kaikkina muina päivinä paitsi sunnuntaina. Miksi näin?

`Toinen tytöistä on uskovainen ja käy kirkossa.

Lähettäjä: Loogisenpäättelynväitöstohtori
Up Down 45.45% tykkää.