Hajuvesipullo sisältöineen maksaa 2,50€.
Kuinka paljon maksaa pelkkä pullo, jos sisältö on tasan 2€ kalliimpi kuin pullo?
Sisältö maksaa 2,25€ ja pullo näin ollen 0,25€
Koska silloin sisältö on TASAN 2€ kalliimpi!
Muita arvoituksia
Tale on menossa kauppaan. Talellalla on 100 euroa (masseis). Hän ostaa 2 omenaa, jotka maksavat
4 euroa ja 45 senttiä. Ja koska Tale on jonne, niin hän ostaa 3 Red Bullia. Yksi Red Bull
maksaa 1 euroa ja 15 senttiä. Sitten Tale lähtee kaupasta pois. Kuinka paljon massii Talella on?
100. Hän on vasta menossa sinne. #TALEONMASSEIS
Mikä on numerosarjan seuraava numero: 1, 2, 4, 8, 10, 20, 22, 44, ?
46 (tuplaa, lisää 2, tuplaa, lisää 2, jne jne.)
40 henkiseltä kuorolta kuluu 7 minuuttia ja 40 sekuntia esittää yksi esitys. Kuinka kauan kestää sama esitys 37 henkiseltä kuorolta?
7 minuuttia 40 sekuntia, koska ei se esityksen pituus riipu siitä, kuinka monta jäsentä kuorossa on.
Lisää matematiikka arvoituksia.