Arvoituksia.fi
Etsi arvoitusta Suomen suurimmasta arvoituskokoelmasta

» logiikka

Mitä mies teki kun hänen lokerikkonsa hajotettiin?

Laatikoston (laati koston tai laatikoston😁)

Lähettäjä: siiriaurora13
Up Down 54.17% tykkää.

Muita arvoituksia

Mies parkkeerasi autonsa hotellin eteen. Saman tien hän tiesi olevansa konkurssissa. Miksi?

Mies pelasi monopolia!

Lähettäjä: Mahka
Up Down 47.62% tykkää.

Kolme miestä: Matti, Teppo ja Pekka on töissä yksi postissa, yksi pankissa ja yksi lelutehtaalla. Heillä jokaisella on yksi poika:Kalle, Ville ja Lasse. Yksi miehistä on kalju, yhdellä on lyhyet hiuksesi ja yhdellä on pitkät hiukset. Lisäksi yhdellä on parta ja yhdellä viikset (samalla miehellä ei ole molemmat).

Kysymys kuuluu: Missä miehet ovat töissä ja kuka on kenenkin poika?

Faktat:
● Tepolla on lyhyet hiukset
● Matti on kalju
● Ville käy isänsä kanssa sunnuntaisin kalassa
● Lassen isä ei ole pitkähiuksinen
● Pekalla on parta
● Teppo ei ole sunnuntaina kotona
● Villen isällä on viikset
● Kallen isä on töissä postissa
● Pankissa ollaan töissä sunnuntaina

Matti on Villen isä ja töissä lelutehtaalla

Teppo on Lassen isä ja töissä pankissa

Pekka on Kallen isä ja töissä postissa



Miten ratkaistaan:


■ Teppo ei voi olla Villen isä koska Ville käy isänsä kanssa sunnuntaina kalassa ja Teppo on töissä sunnuntaina


■ Pekka ei voi olla Villen isä, koska hänellä on parta ja Villen isällä on viikset, joten Villen isä on Matti


■ Matti on kalju, Tepolla on lyhyet hiukset, joten Pekalla on pitkät hiukset ja koska Lassen isä ei ole pitkähiuksinen, on Teppo Lassen isä


■ Koska Villen isä on Matti ja Lassen isä on Teppo niin Kallen isä on Pekka


■ Matti ei voi olla töissä pankissa koska ei ole pankissa töissä sunnuntaisin vaan kalastamassa Villen kanssa ja hän ei myöskään voi olla töissä postissa koska Pekka on siellä, joten Matti on töissä lelutehtaalla


■Pekka on postissa ja Matti lelutehtaalla joten Teppo on pankissa

Lähettäjä: sarppa
Up Down 50% tykkää.

Isä, joka on kirurgi ajaa poikansa kanssa pimeänä syysmyöhäna rajun kolarin ja kumpikin loukkaantuu pahoin. Isä on tajuton ilman välitöntä hengenvaara mutta hänen poikansa tarvitsee pikaisesti kirurgin apua.
Isä ja poika kiidätetään nopeasti sairaalaan. Kun poika töytyytetään leikkaushuoneeseen ja kirurgi saapuu paikalle sanoo kirurgi pojan nähtyään:" Mitä ihmettä, tämähän on poikani"

Molemmat, sekä pojan isä että äiti olivat ammatltaan kirurgeja.

Lähettäjä: Matti Katti Karvajalka
Up Down 52.08% tykkää.